22 листопада о 18:00
"Поїду виступати до Росії за однієї умови": Репер Freel про Фейса, базарний поп та вибори в Україні
Український репер Фріл розповів про актуальність репу в Україні, поміркував про політичний реп на Росії та відповів на питання, чому російськомовний реп настільки популярний у нашій країні
- Онлайн
-
22 листопада 2018 18:00
Наш гість:
Український репер Freel за останні декілька тижнів став одним із популярних хіп-хоп виконавців в Україні. Все завдяки постійній роботі та наполегливості. Його пісня "Спалах" опинилася у топі iTunes, стала найпопулярнішою піснею у стилі реп у GooglePlay, увійшла п'ятірку напрослухованіших за останній тиждень і на даний момент є єдиною україномовною піснею у стилі реп, яка потрапила у топ-100 реп-треків на Google Play в Україні.
Його перший альбом "Спалах" також одразу став лідером в українському реп-сегменті. Андрій відверто розповідає, що пісні "Спалах" вже декілька років, проте він ніяк не наважувався її презентувати. І це не дивно, адже трек вражає своїм текстом, який буквально спонукає слухача не тільки до переживання, а й до сліз. Тема війни на Донбасі, а особливо втрат серед українських героїв-воїнів й досі є, на жаль, актуальною.
Через тиждень після "Спалаху" Фріл презентував "Шо там у хохлів" - сатиричну пісню із скромним відео, на якому є палаючий Кремль, а також найяскравіші фейки російської пропаганди.
- Чи можна репом в Україна заробити на життя?
Можна, але потрібно конкретизувати, україномовним чи російськомовним репом і на яке саме життя. Наразі у сучасних музикантів є дві статті доходів: перша – це прибуток з концертів, друге – це продаж творів на цифрових майданчиках. Зараз я закінчу промо альбому і займуся концертами. Не думаю, що на цьому можна добре заробити. Я зараз вперше є на цифрових платформах. Раніше такого не було, а тепер мій альбом на першому місці.
- Це вам щось дає?
По-перше – хайп, а по-друге – у майбутньому дасть і гроші. Звіт надходить щоквартально. Тому я наразі чекаю. Наприкінці грудня я маю щось отримати. Колись у 2012 році ми з моїм напарником по групі "На Відміну Від" позалишали усі інші роботи і серйозно зайнялися репом. Тоді ми добре заробили.
- У вас є надія, що реп може вас прогодувати?
- Є, але для мене гроші не стоять на першому місці. Головне для мене – висловитися.
- Чи є у вас продюсер?
Ні, в мене нема ні інвестора, ні продюсера, ні спонсора. І я нікому не раджу зв'язуватися з такими людьми. Може комусь пощастить. Більшість контрактів – неефективні. Задача продюсера – знаходити гроші, спонсорів. Він вкладає гроші, які потрібно повертати. Для цього треба робити комерційний продукт. Ви впевнені, що хочете робити комерційний продукт, а не те, що саме вам подобається. У нашого гурту був колись продюсер. Проте досвід був позитивний. Нічого такого не вимагав, але чекав, що ми будемо приносити гроші.
- Випустити альбом – це дорого?
Якщо ви тільки починаєте – так, буде дорого.
- Можна сказати, що вам пощастило, адже ви самі пишете тексти до своїх пісень?
Якби я не писав сам тексти, моєї творчості взагалі б не було. Взагалі треба розуміти, що зараз можна зайти на спеціальні сайти, де знайти інструментали, які бітмейкери викладають для вільного користування. Ти можеш начитати свій текст, зробити запис вдома. Треба розуміти, що зараз багато популярних пісень, наприклад, російський виконавець Елджей, він заплатив копійки за музику для головних своїх хітів. А є інша історія – ти можеш піти до топових саунд-продюсерів і замовити пісню "під ключ". Це 4-5 тисяч доларів в Україні, у нас тут дешевше. Потім запис, теж, хто як домовиться. Може хтось пише пісні вдома. Просування пісні – також гроші. Можна купити рекламу на Facebook, YouTube, можна десь ще. Можна купити публікації у ЗМІ, що я б не радив робити. Раніше була практика, коли платили за ротацію на радіо. Це викривлена реальність, адже навпаки платити повинні музикантам, які створюють контент.
- До речі, яка зараз ситуація із репом на радіостанціях. Ваші пісні беруть, ви їх чули?
Беруть, я їх чув. Це, правда, не топові радіостанції. Це не поп-музика, це нішева музика і треба орієнтуватися на свою аудиторію.
- Як ви ставитеся до квотування?
Круто ставлюся. Всюди є свої плюси і мінуси, але плюсів тут більше. Раніше людина, яка робить російською, живучи в Україні, орієнтувалася на російськомовних. А де більше їх всього – на Росії. Багато музикантів перекладали навіть свої російські пісні на українську. Квотування розвиває українську культуру. Звісно, є багато трешу і непотребу, бо мало хто вміє робити якісний поп українською. Але є чуваки, які роблять це круто.
- Чому в Україні реп не такий популярний як за кордоном чи на Росії?
Бо за кордоном чи на Росії є багато талановитих людей, які ставляться до репу як до своєї професії. Вони займаються ним щодня. Займаються постійно і наполегливо. А у нас займаються цим поміж роботами, ставляться як до хобі. Є люди, які роблять реп, але паралельно вони займаються тим, що може принести їм гроші. Наприклад, пишуть музику для блогерів і мають таким чином декілька тисяч доларів. Наразі аби репер в Україні заробляв декілька тисяч, я не знаю, що він повинен робити. За кордоном, у Штатах, наприклад, звідки пішов реп, все гаразд з цим, на Росії також ціла індустрія. Я впевнений, що російська реп-індустрія наразі найуспішніша щодо грошей у світі. Я читав, які пісні є найпопулярнішими на сервісах – це російський реп.
- А чому так, через брак україномовного репу?
В тому числі. Наразі реп найпопулярніша музика. За підсумками минулого року, саме реп став найпрослухованішим жанром музики – 71%.
- Як ви ставитеся до російських реперів Фейса, Елджейя, Оксимірона, Гнойного?
Нормально ставлюся, як і до будь-якої іншої. Бачите, як виявилося, Фейс не простий персонаж. Він став популярним завдяки пісні про бургер, а потім з'ясувалося, що він випустив опозиційний альбом, який, правда, не став популярним. При цьому він був набагато кращим, аніж його пісні про бургер. Він анонсував тур, який йому довелося скасувати через те, що люди не купували на нього квитки. Бачите, росіяни не схотіли слухати таку тему.
- Скажіть, якщо б вас запросили на Росії на репбатл, ви б погодилися?
Я би погодився за однієї умови, щоб я читав українською. Не думаю, щоб мені було взагалі цікаво брати участь в такому, але якщо б було потрібно, то я хотів би надерти дупу українською.
- Як ви оцінюєте стан українського шоу-бізнесу після того, як російські зірки перестали до нас їздити, а Лорак і Лобода поїхали на Росію, це все на краще?
Все стало краще. Лорак і Лобода поїхали, супер. Перестали приїздити, може мені трошки сумно з цього приводу, але люди, слідкуйте, куди ви їздите і що говорите, а якщо порушуєте закони, то будьте готові відповідати за це.
- Хто вам подобається з нових облич у музиці в Україні, може когось виділити можете?
Для мене давно були якісь відкриття. Я в принципі все слухаю, окрім "базарного" попу.
- Що таке "базарний" поп?
Ну це типу Дзідзьо. Я не чув жодної пісні від початку до кінця. Я намагаюся, коли десь він грає, тікати звідси, затуляти вуха, за таке можна згоріти у пеклі. Я розумію, що ви хочете заробити на цьому…
- Почекайте, але у нас є такі співаки, наприклад, Оля Полякова, які заробляють шалені гроші на своїй творчості. Та ж пісня "Шльопки"…
Кажуть вона зібрала Палац Спорту, значить є своя аудиторія.
- Чому ви читаєте реп про війну, ви були на Донбасі?
Я не був на Донбасі. Я читаю реп про війну, тому що в Україні війна.
- Тобто, ви не замовчуєте цю тему як деякі?
Ні, а чому я повинен замовчувати? Декілька десятків тисяч людей прямо зараз там сидять в мерзлій землі в траншеї захищають нас, аби ми у Києві могли ходити пити каву.
- Чи є серед ваших друзів АТОшники, як вони відреагували на пісню "Спалах" про війну?
Мій кращий друг був в АТО. Ті, хто там був, казали, що це сильно. Багато було людей, які мені писали про те, що пісня довела їх до сліз. Редактор одного музичного видання також про це написав. Дехто каже, що це трек року українською.
- Чому так довго його виношували? Адже йому ніби чотири роки…
Багато переробляв. Коли були останні бої за донецький аеропорт, як раз змінили аранжування, яке спершу зробив Діля. Потім мій друг пішов на фронт, потім я доробляв, переробляв аранжування. Мабуть я був правий.
- Чи є у вас кумири серед західних зірок?
Напевно що з дитинства мій кумир Емінем. Він вплинув на мене.
- Реп і нецензурна лексика – це синоніми? У ваших творах ви використовуєте мат?
Так, в мене він є, але не у кожній пісні. Тільки, де він має місце бути.
- У західних зірок тема наркотиків завжди є актуальною, а чи є у вас така тема у творчості?
Ні, нема, бо я не вживаю наркотики. Має бути правдиво. Тобто ти бачиш, що є навкруги, пропускаєш крізь себе і віддаєш за допомогою поезії, біту, створює пісню. Мені здається дивно, коли люди, які не заробляють багато грошей кидають у кліпах пачки грошей, доларів. Поезія має бути правдивою завжди, особливо в таких речах. Не може не збігатися реальність із тим, про що ти читаєш. Тобто, якщо я не продаю наркотики, то я і не читаю реп про це.
- До речі, нещодавно мережею став ширитися лист до Елджея, матері загиблої дівчинки, яка нібито наслухавшись пісень репера вживала наркотики і загинула від передозування.
Чув таке, але до чого тут Елджей? Тобто не мама винна, не виховання, не батьки. Але ж не можна перекладати відповідальність на реперів, типу я почув, що співають про наркотики, пішов і спробував їх.
- Чому тоді нема цензури саме текстів про наркотики?
Цензура є, проте ж вони співають усе завуальовано. Вони відкрито про це не кажуть. Вони використовують синоніми, але усі, хто в темі, розуміють, наприклад, вживають слово "колеса", але Роскомнагляд не може на це відреагувати. Ще треба розуміти, що таке пропаганда. Ось колись репер Гуфа звинуватили у пропаганді наркотиків, насправді, це не так. У його піснях згадуються наркотики, адже він їх вживає, проте вся творчість цього репера – антипропаганда наркотиків. Завжди, коли він розповідає у піснях про наркотики, то він каже про те, що вони ні до чого доброго не приводять, тому не думайте сюди лізти.
- Тобто, виходить, що на Росії співають про наркотики, а в Україні ось ви та, наприклад, Альона Альона співаєте про соціальні теми?
Альона Альона особлива. Нас оточують інші речі. Хоча насправді на Росії є про що читати та проти чого протестувати. Але вони цього не роблять, бо бояться. Треба ж їздити у тури. Адже може бути таке, що сьогодні ти на коні, а завтра треба їхати у тури, а ти приїздиш у Краснодар…
- Як вам творчість Альони Альони?
Мала класна дуже. Ми знайомі досить давно.
- Ви підтримуєте, що вона ось така вся як є. Нехай не дуже схожа на репера…
Я теж не схожий на репера (сміється, - ред.).
- Ви хотіли б, щоб на нашому ринку українському було більше реп виконавців, щоб була конкуренція?
Так, напевно б хотів. Особливо, щоб було більше якісної музики.
- Чому їх так мало, через незначний попит?
Не те, що мало у нас реперів. Їх не мало. Багато є талановитих людей, але справа у тому, якщо вони невидимі для загалу, це не значить, що їх нема. Просто у кожного свій підхід.
- Де вас можна почути в живу, чи ви виступаєте у клубах?
Планую закінчити промо альбому і буду працювати над концертами. Я довго готувався до виходу альбому, він був давно записаний. Я маю все підготувати.
- Це буде тур?
Я не думаю, що хоч один український репер зараз може дати тур в Україні, чи може тільки "Гриби" повернуться. Ні, я не люблю, коли артисти кажуть, що в них тур, а були вони у чотирьох містах: Умані, Шепетівці, Козятині та Жовкві. Поїду може до Черкас, в Києві можна виступити,
- Люди питають, чи можна без грошей записувати пісні вдома, чи є якісь круті програми для цього?
Звісно, можна записати пісні вдома. Головне, чого ви саме хочете. Якщо просто хочете записати пісні і викласти їх в інтернет, то можна зробити це на телефон. Можна, звісно, купити спеціальне обладнання і робити усе вдома, є круті програми. Я записуюся у свого друга на студії, саундпродюсера Стаса Чорного.
- З ким з українських реперів ви товаришуєте? Хто є такий, щоб можна було послухати зі смислом і щоб не попсовий?
Пораджу Кашляючого Еда, він з гурту "Глава 94". Гурт також вартий вашої уваги. Альбом Денні Дельти також вартий уваги. Багато з ким товаришую. З найсвіжіших релізів я вам назвав.
- А ви пишете пісні про політику?
В мене є такі, але я невпевнений, що ще буду колись писати про політику. Я хотів висловитися – я висловився. Є ще варіанти, якщо щось буде складатися не так, особливо під час виборів президента, я мовчати не буду, бо мені ще дорога ця країна, я хотів би тут пожити. Я не хотів би емігрувати.
- Страху нема співати про політику?
Ніби ні, а ви думаєте мені ручку на дверях помазати "Новачком"? У нас купа проблем в країні. У нас довжина фронту півтисячі кілометрів, окуповані території. Але про що тут співати? Є ворог, який окупував наші території… Я сподіваюся, що вибори пройдуть спокійно. Я би хотів, щоб усе прийшло нормально. Я колись казав, що якщо одна кандидатура перемагає, то я емігрую. Я, звісно, жартую. Я не думаю, що в день, коли ця людина, вона, покладе руку на Конституцію, то я одразу поїду до Жулян (аеропорт "Київ", - ред.), але…
- Як ви ставитеся до зірок у політиці?
А, ви про цю розумну? Та це жах!
- А якщо вам запропонували б гарні гроші, а ваші ідеї та погляди збігалися, ви могли читати реп за якусь політичну партію?
Ні, не думаю. Хоча, дивлячись, за яку партію. Може за Демократичну Сокиру і почитав би.
- Питають, куди пропав репер Вова зі Львова?
Він нікуди не пропав. Наразі живе у Штатах. Наразі він не читає реп. До речі, зараз співає його дівчина, і він допомагає їй.
- Якщо б ви емігрували, то ви б залишився репером?
Звісно, навіть якщо б у Канаду, все одно б читав реп українською.
- Чи співали ви колись російською мовою?
Таке було, коли я співав у групі. За контрактом ми мали випустити декілька пісень російською. Продюсер сказав написати пісню про весну російською, тоді вона стане саундтреком до якогось молодіжного серіалу. Ми її написали, вона була жахливою, бо ми втратили своє обличчя. Ми втратили свою харизму, бо українською це були ми. А наші прихильники критикували нас. Навіть була така фраза у коментарях до роботи "продалися москалям", завдяки якій ми зробили стьобну пісню-відповідь під назвою "Продалися москалям". У кліпі ми з російськими прапорами на щоках, граємо на гармошці з валянками у руках. Це 2012 рік. Це був стьоб.
- Раніше ви писали пісні попсовим виконавцям. Зараз ви пишете?
Ні, бо зараз ти можеш написати комусь за гроші, а можеш собі. Я вибрав себе. Рідко виходить писати і туди, і туди.
- Вам не було боляче писати попсу?
Трошки так, проте там були такі гроші… Вони могли притупити біль.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Онлайн
Всі новини на одному каналі в Google News