Пробіг заради маленьких сердець. Як готуються до наймасовішого спортивно-благодійного заходу країни

На сайті Depo.ua відбулася онлайн-конференція, присвячена щорічному спортивно-благодійному проекту "Пробіг під каштанами", який пройде 26 травня у центрі столиці, під час святкування Дня міста.

Пробіг заради маленьких сердець. Як готу…

Наш гість:

Ірина Кузнєцова, ініціатор та організатор Пробігу з 1993 року
Фортунато Гуадалупі, генеральний директор компанії «ТЕРРА ФУД»

"Пробіг під каштанами" – це наймасовіший спортивно-благодійний захід країни, який проводиться з 1993 року і за цей час став візитівкою столиці. Щороку захід збирає тисячі учасників, сотні корпоративних команд. Останні 17 років реципієнтом Пробігу є Центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України – єдиний медичний заклад в Україні, де роблять операції дітям з вродженими вадами серця, починаючи з перших годин життя. На зібрані під час Пробігу кошти закуповують необхідне обладнання та витратні матеріали для закладу.

Учасники конференції розкажуть про новинки 27-го Пробігу, команду "Здійсненої мрії", "Дитячий Пробіг" та активності, які чекають на учасників від партнерів. Запитайте те, що цікавить особисто вас. Залишайте свої коментарі.

- Перше питання до пані Ірини: як з’явилася назва "Пробіг під каштанами"?  

- Для мене пробіг це велика і значна частина життя. 27 років я вже організую цей захід і дуже щаслива, що він цікавить людей.  Як з’явилася назва? В 1993 році мої друзі, американці, запропонували організувати такий собі фан-ран. Його не можна було би назвати спортивним заходом, якимось марафоном, це був просто пробіг. Мені здається, навіть такого слова в українській мові не було – пробіг, ми його якось придумали. А оскільки він проходив по центральним вулицям міста, які всі були в каштанах, ми його так і назвали.

- Що він означає для вас особисто?

- Для мене це можливість дати хорошим людям, які розділяють цінності взаємодопомоги і здорового способу життя, об’єднатися всім в одному місці, продемонструвати готовність допомагати і збільшити кількість людей, які до нас приєднуються.  Насправді, я вважаю, що в нас дуже багато хороших людей і дуже багато хто готовий допомагати. Можливо, вони не знають, як це робити чи ще обирають для себе якійсь формат. Тому отакий фан-ран, коли в одному місці збирається велика кількість хороших людей, це можливість іншим людям приєднатися до цього незвичайного свята.

- Особисто ви берете участь у пробігу?

- Особисто я його організовую 27 років (сміється). Ні, я не бігаю. По-перше, я як організатор в принципі не можу собі цього дозволити, а наша команда не чисельна стільки кілометрів набігає під час підготовки, що ми всі вважаємо себе трохи марафонцями.

- Розкажіть детальніше про «Команду здійсненої мрії» - що це за команда?

- Це команда діток, яким вже зробили операцію в Центрі кардіології і які сьогодні вже абсолютно здорові. Цього року буде близько 400 учасників цієї команди і насправді це демонстрація того, що ми разом робимо. Дуже важливо розуміти, що вклад, який ти зробив в той чи інший благодійний захід, пішов за призначенням. І оці 400 живих, активних дітей, які зараз здорові, мабуть і є демонстрацією того, що ми всі реально допомагаємо рятувати життя.

- Пане Фортунато, чи довелося вам вмовляти співробітників взяти участь в забігу?

- Ні, зовсім. Просто так, легко, від нас буде більше 50 співробітників з сім’ями, це майже втричі більше наших співробітників у порівнянні з минулим роком.

Я дуже пишаюся тим, що не тільки не довелося нікого вмовляти, а й взагалі, я вже потім дізнався, що вони зголосилися взяти участь. Це значить, що це є невід’ємною частиною нашої корпоративної культури, це культура прикладів, а не наказів, це культура, в якій харизма і повага створюються прикладами. Якщо люди добровільно, без наказів так вирішили, це значить, що вони так відчувають, хочуть бути частиною цього успіху. Хочуть робити свій вклад в благодійність, розуміють, що це дуже хороша мета, бо в принципі, ми всі щасливі, в нас все є, але треба розуміти, що не всі такі щасливі і не у всіх все є. Це значить, що ти просто хороша людина і будеш прикладом для всіх як в роботі, так і в житті.

- Як відбувається відбір учасників, чи береться до уваги їхній біговий досвід, стан здоров’я? Питання від читачів: "Розкажіть будь ласка, скільки часу варто готуватись до марафону? Є якісь обмеження по групі здоров'я? Чи можна в них брати участь людям з вродженими вадами серця?"

- Я ще раз хочу підкреслити, що в нас – не спортивний захід, куди треба приходити обов’язково із довідкою від лікаря. Це фан-ран, це місце зустрічі людей, які готові, можливо, спробувати почати бігати. До речі, дуже багато людей починають займатися серйозно спортом після того як вперше побувають в нас на забігу. Якщо ви не можете бігти – не треба, але ви можете прийти і підтримати.

Кілька років поспіль ми проводимо підготовку до пробігу. Зараз в нас кожної суботи проходять різні підготовчі зустрічі з тренерами, викладачами з йоги, танців, ми готуємо людей до того, як взагалі виходити на старт. Тому обмежень нема, і ви ще встигнете потренуватися, в нас є і онлайн, і офлайн-тренування з нашим тренером і дуже багато інформації на нашій сторінці у Фейсбуці.

Цієї неділі в нас було чудове свято, присвячене Дню матері, сімейне свято, де готували до пробігу маленьких дітей. Проводили цей захід  наші тренери. До речі, тренерка, яка інструктувала тих, хто хоче взяти участь в пробігу - професійна спортсменка Наталя Лебедева, була переможницею нашого першого Пробігу під каштанами.

Дуже важливо прийти і почати. Ніхто не каже, що треба пробігти всі п’ять кілометрів. Ви можете пробігти 50 метрів. Зрозуміти, що вам треба тренуватися і на наступний рік бути вже більш підготовленим спортсменом.

- До речі, як ви ставитеся до того, що Пробіг іноді називають марафоном?

- Насправді, це зовсім різні речі: марафон, напівмарафон і отакі фан-рани. Називають і нехай, я ж не можу людям заборонити. Але постійно нагадую, що в нас саме Пробіг під каштанами, я не знаю більше в Україні пробігів. Я знаю марафони і напівмарафони, в рамках яких можуть бути забіги на короткі дистанції.

Я точно знаю, що ми не будемо заходити на 21 чи 42 кілометри. Наш формат – дистанція, яку можуть подолати всі і наша ідея – не спортивне досягнення, а демонстрація своїх намірів.

Кожного року до нас приєднується все більше людей.

- А яка це приблизно кількість людей?

- Минулого року в нас тільки зареєструвалися 15 тисяч людей. Велика кількість людей прийшла на майданчик подивитися, підтримати і цього року вже вони реєструються.

Наразі в нас вже більше 8 тисяч оплачених реєстрацій і загальна кількість заявок – 12 тисяч. Мені б хотілося ті ж 15 тисяч, тим паче що ми будемо на Майдані, там більше місця і всім буде комфортніше

- Пам’ятаєте перший пробіг?

- Звісно ж пам’ятаю. Це взагалі історія цікава, коли американці тобі пропонують провести фан-ран, а ти взагалі не розумієш, чому в 93 році хтось має бігти, ще й платити за це гроші – благодійний внесок був завжди в нас. Я просто повірила, що це має бути цікаво, вирішила спробувати, було 140, здається, учасників. Нас підтримали медіа, в основному спортивні видання. Це було цікаво, ми починали на Майдані, в 93 році в нас не було можливості зробити конструкції і була мотузка з написом «старт», яку ми по сигналу кинули і 145 людей побігли з Майдана по Хрещатику. Завершували ми наш пробіг на площі Перемоги, де теж були дивні конструкції з написом «фініш».

Підтримували нас, в основному, іноземні компанії – експати, які працювали в Києві, вони прекрасно розуміли що таке фан-ран і дали старт такій великій справі.

- А бігли тоді в основному спортсмени?

- Так, спортсмени, співробітники іноземних фірм, які працювали в Україні. Єдиним не спортсменом і наймолодшим учасником в першому пробігу був мій син. Я сказала, що коли ми вже це організуємо, то треба показати приклад.

- Яка ваша думка щодо до великої кількості комерційних забігів, що організовуються в Україні?

- Кожен робить бізнес в тій галузі, де він відчуває професіоналізм. Багато їх чи мало – цю відповідь можуть дати жителі міста... А з іншого боку, все більше і більше людей бере в них участь і такі заходи відбуваються в усіх столицях світу. Тож, треба якось звикати.

Я знаю, що завжди багато незадоволених після цих марафонів. Я завжди в переддень пробігу вибачаюся перед киянами, водіями за можливі незручності, бо вулиці будуть перекривати. Але, по перше, це недовго, а по друге, всі розуміють насправді, що люди зібралися з благодійною метою. Ніхто з нас не знає, коли знадобиться допомога і чи зможуть вам її надати.

Комерційні марафони є – ну ок, люди займаються бізнесом. Ми займаємося соціальною місією.

- Чи не було думки припинити цей проект, або допомогти комусь іншому?

- Насправді я не професійний організатор пробігів, я займаюсь рекламою, іншими проектами, пов’язаними з креативною індустрією, а Пробіг під каштанами з’явився спочатку як проект нашої агенції, для того, щоб заявити про себе. Потім це переросло у внутрішню потребу – ми ж всі маємо щось робити для нашого суспільства, а не тільки заробляти гроші. Тому я займаюся іншими проектами, але обов’язково 27 років поспіль, навесні, ми проводимо Пробіг під каштанами.

В рамках нашого Пробігу ми можемо допомагати різним рецепієнтам. 10 років тому це була допомога лікарні ОХМАТДИТ, 2018 рік – Центр кардіології. Цього року ми запланували допомогти інституту ім. Філатова в Одесі, там теж, виявляється, є проблема, про яку ми не знали. Є дітки, які народжуються недоношеними і велика небезпека, що вони можуть залишитися незрячими, якщо їх вчасно не продіагностувати і не прооперувати, тому ми запланували пробіг наосліп і зібраними коштами хочемо допомогти Інституту Філатова. Не такі великі гроші потрібні, а це інститут, який займається такою проблемою. Так само як колись Центр кардіології був і є єдиним, що займається проблемами вади серця для дітей.

Я гадаю, що є ще багато місць, які потребують нашої допомоги, тому якщо ми таким пробігом будемо залучати більше людей, збирати більше коштів, ми зможемо допомогти більшій кількості тих, хто цього потребує.

- Пане Фортунато, які ще соціальні проекти ви підтримуєте?

- Ми вже давно і достатньо тісно співпрацюємо з фудбанком і тільки минулого року ми їм подарували більше шести тон готової продукції. Це те, про що ми офіційного говоримо.

Я вважаю що реальна благодійність - це коли ти робиш щось, щоб комусь полегшити життя. Життя ж непередбачуване, все може бути. Тому ти це робиш і для себе, і іноді про це навіть не говориш, бо це інтимне питання, яке залишається між тобою, богом і рецепієнтом, який іноді навіть не знає, від кого прийшла поміч.

- Знову до пані Ірини питання від читача: які дистанції чекають і на дітей, і на дорослих?

- В нас будуть дистанції на будь-який смак і вік. Заявлена основна дистанція – близько 5 кілометрів, а в нас є чудовий пробіг в ходунках, який цього року проходить вже в сьомий раз.  Це перша дистанція – 10 метрів, на сцені, для малят, які тільки вчаться ходити

В нас буде дистанція для мам з дітьми у візочках, 10 метрів мами з візочками пробіжать.

Дитячий старт до 4 років – 50 метрів, до 8 років – 100 метрів, до 15 років – 1200 метрів. Потім в нас є «Забіг мужніх» для спортсменів на візках. Це нас відрізняє від інших, більш спортивних заходів – люди можуть взяти участь в пробігу незалежно від своєї спортивної форми і віку.

Для спортсменів в нас є дійсно спортивний забіг, буде близько 500 учасників, в них спеціальна реєстрація, з чіпами, завдяки яким вони отримають інформацію про час, за який вони подолали дистанцію.

Звісно, найяскравішим буде благодійний забіг для тих, хто прийшов на пробіг, хто ще не відчуває себе спортсменом, але відчуває себе громадянином, які розуміють, що вони не можуть не бути в цей час тут. Це дуже красиве видовище, коли виходять команди в різнокольорових футболках.

В нас беруть участь хлопці з Нацгвардії, ООН, ОБСЄ. В нас такі команди беруть участь, що коли я надзвичайно пишаюся тим, що вони обрали саме наш захід.

Цікавий в нас буде пробіг з собаками. Ми помітили давно, що багато хто приходить із своїми домашніми улюбленцями: радіють собаки, радіють власники. Тому ми вирішили зробити окремий забіг. Гадаю, що там буде близько 200 собак із власниками.

- Питання від читача: чому ви вирішили повернутися на Майдан, а не стартувати з Софійської площі, як у минулі роки?

- Ми починали на Майдані, в 2014 році перейшли на Михайлівську площу, але вона вже для нас замала, затісна, траса там складніша, тому ми повертаємося туди, де все починалося.

- Читач питає, чи буде цього року мер Києва брати участь в змаганнях

- Мені дуже приємно, що Віталій бере участь останні три роки. Мене ніхто про це заздалегідь не попереджує, він приходить, дає старт і біжить з усіма. Зрозуміло, що я чекаю на Віталія Кличка і в цьому році.

Але я вже знаю (тому що мені зателефонували), що керівники  деяких департаментів приєднуються до цього забігу. В нас ніколи такого не було, щоб ми говорили: в нас є почесний гість такий то. Я тільки потім дізнаюся, коли ми передивляємося наші реєстрації, що біло Міністерство фінансів на чолі з міністром Данилюком. Минулого року мене вперше запросив Нацбанк розповісти про пробіг, цього року вони вже зареєструвалися.

Я це до того, що люди якось втягуються, добро і позитив об’єднують людей.

Колись в пробігу брали участь діти співробітників нашої агенції, а тепер вони вже самі мають дітей. Цікаво, коли через багато років до нас приєднуються колишні співробітники нашої компанії, вже із своїми дітьми. Виростає ціле покоління людей, для яких це важливо.

Були моменти, коли я вирішувала: все, не буду цим більше займатися, не хочу. Але подивлюся на фото, на відео і розумію, що людям це потрібно. Якби ніхто не приходив, якби ніхто не підтримував з партнерів, було би зрозуміло, що ми робимо щось не те. А поки це людям треба, поки це резонує з їхнім станом, ми будемо старатися організовувати.

- Одразу кілька питань від читачів щодо дитячого забігу, перше: що цікавого для дітей буде на Пробігу?

- Буде спеціальна дитяча локація, де з дітьми займаються професіонали, діти змагаються, ходять по лабіринтах, дивляться на забіг роботів. Ми все робимо для того, щоб це було велике свято, куди люди хотітимуть прийти.

- Чи можна зареєструвати дитячу команду?

- Ми реєструємо корпоративні команди. Теоретично, якщо якась компанія захоче зареєструвати команду дітей, вони можуть це зробити. В нас не відрізняються номерки дитячого пробігу і дорослого, тому ви можете зареєструвати  окремо дітей.

Головна умова – діти до 8 років біжать у супроводі дорослих. Щоправда, коли я дивлюся фото і відео, я бачу, що діти так відриваються вперед, що дорослі за ними не встигають (сміється)

- Чи є обмеження по кількості учасників в категорії до 4 та 8 років? Чи вистачить усім номерків, якщо реєструватися в день Пробігу?

- Я гарантую, що номерків вистачить. Як тільки ми розумітимемо, що вони закінчуються, ми оперативно надрукуємо ще. До речі, зареєструватися можна і на самому заході.

Якщо ви зареєструвалися онлайн, в нас буде окреме місце, де видаватимуть номерки і реєструватимуть бажаючих взяти участь в Пробігу. Сплатити благодійний внесок можна буде через термінал, потім отримати номерок і гарний браслет.

- А чи дають щось на пам'ять?

- Так, звісно. Всі зареєстровані учасники отримують сувенірний браслет (до речі, люди їх колекціонують, бо вони кожного року в новому кольорі), діти отримують нагороди, але які - це секрет. Переможці отримують призи за 1,2,3 місце серед чоловіків і серед жінок. В нас можна буде придбати футболки і сувенірні медалі. До речі, багато батьків купують такі своїм дітям.

- З якого року кількість учасників перевалила за тисячу?

- Мабуть це був 1998 рік. Мені здавалося, що це неймовірна кількість людей. А приблизно через десять років я побачила 15 100 людей і навіть трошки злякалася. Це був зареєстрований рекорд України.

- Пане Фортунато, до вас питання з соцмереж: чим учасникам пробігу корисний ваш продукт?

- Скільки мені часу на те, щоб розповісти? (сміється). Наш продукт - це інновація в Україні, це свіжий сир, не довгого зберігання. Це насолода, я його сам з собою ношу. Це не тільки для дітей. Це дуже смачно, популярний новий формат. Там всі натуральні інгредієнти, додано білки, кальцій. Його можна носити з собою і до 12 годин  він залишається стабільним, без холодильника.

Ми розширюємо асортимент: вершковий, піца, ванільний, шоколадний і поки ви ними смакуєте, ми створюємо нові смаки. Мені особисто більш за все подобається ванільний.

Ми беремо участь і як спонсори, і як партнери, тому що ми віримо в проект. Ми теж створили захід, щоб це було корисним і цікавим для дітей - буде локація  з розвагами і дегустація для всіх.

Я вважаю, що ми мусимо бути далекоглядними і підготувати для дітей новий світ. А потім, з поміччю бога, все буде в їхніх руках.

- Пане Фортунато, побажайте щось учасникам Пробігу, особливо тим, хто братиме участь вперше.

- Я бажаю насолоджуватися, щоб ви були наступного року вже не новими учасниками. Було би дуже цікаво дізнатися, скільки людей брали участь два, три, десять разів. Так можна зрозуміти алгоритм і зробити для цих учасників те, що буде їм корисно.

Я тільки 25 років в Україні і вже тоді Київ був неперевершений. 25 років минули і я ще тут. Як тебе не любити, Києве мій! Це місто з такими красивими і добрими людьми! Я бажаю учасникам і всім нам продовжувати любити і робити свій внесок.

Фото: Олександр Хоменко / depo.ua

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Онлайн

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme