Відбулись

18 липня о 14:00

Біохакінг як культура управління своїм здоров’ям

Біохакінг - це процес управління здоров’ям, який можна виміряти.

Наш гість:

Святослав Ханенко
Засновник і головний лікар першої кліники Біохакінгу і управління здоров’ям SQLAB

Його використовують для лікування різних хвороб і управління ризиками їх розвитку. В основі біохакінгу - реалізація надлюдини, оптимальне відновлення ментального та фізичного здоров’я, досягнення високої продуктивності, продовження життя, та поліпшення його якості.

Дізнайтеся більше про біохакінг під час онлайн-конференції Depo.ua

(Текстова трансляція)

- Як працює технологія біохакінгу і в чому її відмінність від звичного лікування? Який спектр завдань вирішує біохакінг і які аспекти здоров'я дозволяє скоригувати?

- Біохакінг - це комплексне управління здоров'ям. Тільки здоров'я в цьому випадку дуже детально оцифровується, розбивається на параметри. Наприклад, як білий світ розкладається на спектр, всі кольори веселки, точно так само і здоров'я можна розкладати на найдрібніші деталі. Що таке лікування? Це обов'язково якийсь діагноз. Діагноз - це найчастіше якийсь обмежений набір параметрів, наприклад, високий тиск, високий рівень холестерину, глюкози, але на формування цих проблем впливає дуже багато чинників, починаючи від генетики, молекулярного рівня, клітинного рівня, абсолютно кожна система організму, не тільки кровопостачання або гормональна система впливають на формування цих проблем. І щоб ефективно коригувати ці стани потрібно управляти всім, що стосується здоров'я. Це в першу чергу достатня кількість даних по всім параметрам, які стосуються здоров'я, це конкретна постановка цілей по здоров'ю, виходячи за рамки діагнозу, і це конкретний план по його досягненню.

Завдання можна вирішувати дуже різні, захворювання можна лікувати і виліковувати за допомогою біохакінга, але їх можна в результаті не заліковувати, як це часто буває, коли тільки симптоматичне лікування, а виліковувати, впливаючи на всі параметри, які формують цю проблему. Також можна вимірювано управляти ризиками виникнення захворювань, тобто хвороби ще поки нема, вузькоспеціалізованим лікарям ще навіть нема, що лікувати, але вже стан не ідеальний. І ось ця різниця між ідеальним станом і глибокою хворобою має масу проміжних станів. Біохакінг допомагає конкретно оцифрувати це положення. Людям, які хочуть вимірювано управляти ризиками виникнення захворювань, біохакінг необхідний.

Моя улюблена категорія - це надлюди, люди найамбітніші, які звикли досягати надцілей. Біохакінг допомагає і так чудове здоров'я постійно покращувати. Подивимося на Джефа Безоса або Ілона Маска - через 20 років, якщо ми візьмемо їх старі фотографії і теперішні, вони виглядають більш здоровими, хоча начебто вони були молодші. Це результат їхнього системного підходу до здоров'я, такий само як вони використовують в бізнесі.

- Біохакінг – це сучасне лікування хвороб чи це робота з собою, з самонавіюванням?

- Термін біохакінг з'явився в Каліфорнії 10 років тому і спочатку це був аматорський рух, коли люди, не знаходячи відповідей в класичній медицині, сконцентрованій на діагнозах і хворобах, почали шукати альтернативні варіанти, як можна управляти своїм здоров'ям, коли немає хвороби, як можна прокачувати свою продуктивність. Ці люди стали збиратися в групи, стали з'являтися співтовариства біохакерів-любителів, щось вони міняли на свій розсуд, щось робили за допомогою лікарів. В Україні дізналися про біохакінг після статті в 2017 році Сергія Фаге "Мне 32 года, и я потратил $200 тысяч на биохакинг", там він розповідає, скільки параметрів моніторить, які експерименти над собою ставить. Гучна така стаття.

У 2016 році ми відкрили першу клініку біохакінгу і управління здоров'ям в Україні, до цього ми займалися управлінням здоров'ям, не знаючи ще про таке слово як біохакінг, але коли ми дізналися про це, то зрозуміли – це ж воно і є. І ми це робимо стандартизовано іншим людям, ми оцифровуємо здоров'я, допомагаємо ставити цілі по здоров'ю, розробляємо план і допомагаємо цей план людям впроваджувати.

Якщо дослівно, біохакінг це "біо" - те, що має відношення до здоров'я, а "хакинг" - багато хто думає, що це злом, але це не злом. Інші значення слова хакинг це шліфування, усунення нерівностей. Мені здається, це більш відображає суть біохакінга.

Біохакінг - це філософія ставлення до свого здоров'я як до вимірюваної величини, і навіть ставлення до свого здоров'я як до джерела благополуччя у всіх сферах життя. Про що, до речі, говорить визначення Всесвітньої асоціації охорони здоров'я: здоров'я, це стан благополуччя здоров'я тіла, розуму, духу, навіть соціальних зв'язків. І біохакінг - це не тільки філософія, це також технологія вимірюваного управління здоров'ям для лікування хвороб, управління ризиками виникнення захворювань, реалізація ідеї надлюдини і продовження життя і поліпшення її якості

- В нас питають, чим оцей ваш біохакинг відрізняється від ЗОЖ?

- ЗСЖ входить в біохакінг, просто здоровий спосіб життя - це не вимірюваний і не керований процес. Мало вихідних параметрів, найчастіше моніториться вага, суб'єктивний стан, енергетика, чи не вимірювані гіпотези залучаються. Біохакінг - це вимірюваний проект. Є достатня кількість вихідних даних.

Ми оцифровуємо здоров'я, виходячи з великої кількості об'єктивних і суб'єктивних параметрів здоров'я людини, до яких вона хоче прийти за короткий проміжок часу. Тому ЗСЖ - це мало вихідних даних, немає конкретних цілей і немає конкретного плану. Біохакінг - це достатня кількість вихідних даних, їх взаємозв'язок, це конкретні цілі по здоров'ю, включаючи здорові звички. Те ж харчування можна розбити на величезну кількість параметрів і відрізнити зовсім погане на 10 балів і на 100 балів. Є різниця, що людина їсть, в якому порядку і навіть з яким настроєм або як вона ставиться до їжі, тому що гормони, які виробляє наша ендокринна система, дуже сильно змінюють результат.

Біохакінг - це керований проект, а ЗСЖ - це не керований і не вимірюваний процес.

Біохакінг має на увазі ставлення до здоров'я як до вимірюваної величини. Хтось може вимірювати 10 параметрів, мати по ним цілі і мати план досягнення цих цілей. Це вже, я вважаю, можна назвати біохакінгом. Ми вимірюємо від 2 тисяч параметрів, по 9 блокам, від генетики, ментального здоров'я, клітинного здоров'я аж до всіх органів, їхнього стану. Огляд і лабораторно-інструментальні методи дослідження.

- В яких випадках людині необхідний біохакінг?

- Всім і завжди. Ніколи цим займатися не пізно і не рано. Уявіть собі, ваше здоров'я - це як рахунок в банку. Це конкретна цифра. Ви її постійно витрачаєте або заробляєте. Вам потрібно знати цей баланс, з чого конкретно це складається. Здоров'я - це не щось абсолютне, коли ми себе сьогодні нормально відчуваємо, і воно на 100%, а завтра спіймали ГРВІ та різко втратили 100% здоров'я.

- Біохакінг - абсолютно нова галузь для України, і ваша клініка SQLAB - перша в країні. Коли ви усвідомили, що хочете розвивати напрямок біохакінгу? Як до цього прийшли? Чому вибір припав на превентивну медицину?

- Я ніколи не розглядав ніяких варіантів, окрім як бути лікарем і завжди хотів займатися якістю життя людини. В 16 років я, під впливом батька, усвідомив своє призначення - подолати демографічну кризу в Україні. У 98 році мене сильно зворушило, що вже був тренд на вимирання, який останні п'ять років особливо посилився. В той момент я тільки знав, що сімейна медицина - це первинна модель системи охорони здоров'я в усіх цивілізованих країнах, на ній ґрунтується охорона здоров'я та її основою є профілактика, раннє виявлення і корекція. Я почав готуватися, щоб бути сімейним лікарем. Потім, коли закінчив університет, я став одним з перших в Україні сімейних лікарів по західному типу, хто проводив регулярно комплексні превентивні огляди. Це одна базова така комплексна характеристика, яка відрізняє справжнього сімейного лікаря за європейським типом, від пере названого вчорашнього терапевта.

Паралельно я шукав методики, як оцифровувати і вимірювати здоров'я. У 2010 році я був уже дуже підготовленим, навчався за кордоном, стажувався за грантами, але модель як бізнес не розвивалася. Я не розумів, що я можу запропонувати, щоб це купили. Профілактику хвороби? Ну ок, приходить до мене людина на профілактику інфаркту та інсульту, пройшов рік, вона не захворіла, і я ніби то як ефективно попрацював, але людина думає інакше, вона думає, що може вона би і так не захворіла.

Тоді я прийняв рішення зайнятися управлінською кар'єрою, я став керівником клініки обов'язкових профоглядів. І думав впроваджувати профілактику в сфері обов'язкових профоглядів. Але виявилося,що  робітникам на будівництвах це не потрібно, вони в цих профоглядах бачать тільки загрозу втратити роботу. В той момент я вирішив отримувати західну освіту, це був 2010 рік, я поїхав на рік в бізнес-школу, і моя дипломна робота була - бізнес-план клініки превентивної медицини.

Коли повернувся, довелося зробити невелике коло через фармацевтичну антіейдж індустрію, об'їздив всю земну кулю і у мене склалася концепція клініки, яку в 2015 я вирішив почати розробляти, а в 2016 ми її запустили

- Як ви діагностуєте стан здоров’я пацієнтів?

- За 9 блоками: молекулярне здоров'я, клітинне здоров'я, функціональне здоров'я, абсолютно всі внутрішні органи, шкіра, спосіб життя, ментальне здоров'я і стан. І за цими 9 блоками вимірюється від двох тисяч параметрів. Кожна конкретна скарга, кожен аналіз. Обстеження - збір інформації займає цілий день, але це набагато зручніше, в різних місцях це б місяць зайняло.

Потім ця інформація дуже детально обробляється, збирається в одну програмну оболонку з різних приладів, потім кожен параметр потрібно оцінити, в нормі він або не в нормі. Потім формується документ "тези", куди потрапляють тільки відхилення від норми, і потім на основі цих тез, коли вони між собою зіставляються, робиться ілюстрована презентація, де людині показують образно, як влаштовано її здоров'я, які взаємозв'язки, які відхилення. І якщо людину умовно щось може турбувати, важливо показати їй, що корінь проблеми криється в тих місцях, про які вона навіть не знала. Дуже багато людей розуміють, що з ними щось не так, у них, до прикладу, високий тиск, вони приймають таблетки, але проблема десь глибше. Вона хоче позбутися цих таблеток і ми допомагаємо, знижуючи вагу, покращуючи роботу всіх органів в якийсь момент знижувати дозу таких препаратів і потім від них відмовитися.

- Як швидко можна відчути істотне покращення самопочуття, якщо зайнятися біохакінгом?

- Ми працюємо кварталами. За наявності достатньої кількості даних, цілей і планів, за 3 місяці можна досягати динаміки + 30%. І це завжди можна перевірити.

- Скільки це займає по часу?

- Це 6 годин на збір інформації, потім людина чекає поки буде опрацьовано і потім 1,5 години презентують результати. А потім, коли вже йде програма, бажано з'являтися 2 рази в тиждень на оздоровчі візити. Але найголовніше, що повинно статися - параметри оцінки здоров'я людини мають міцно засісти у неї в голові і сформувати стійку усвідомленість до всього, що вона робить.

- Ви одними з перших в Україні почали виготовляти персональні препарати для клієнтів. У чому перевага цієї технології?

- Взагалі ми багато чого робимо першими в Україні і це один з тих випадків, коли такий тренд як компаундінг фармасі, розвинений в усьому цивілізованому світі, приїхав в Україну і ми його використовуємо. Можливо ви чули, що раніше аптеки порошки змішували. Можна було прийти з рецептом, тобі змішували порошки, і ти йшов з ліками. Потім в якийсь момент серійне виробництво ці препарати витіснило. Сьогодні з'явилася можливість за рецептом робити крапельниці, високотехнологічні розчини. І ми, досить глибоко знаючи людину, можемо розробити комбінацію компонентів, яких немає в серійному виробництві і які ми не можемо змішати в одному флаконі, тому що дві кислоти, якщо їх змішати разом, створять агресивний розчин і будуть травмувати судини. Якщо це замовити на високотехнологічному виробництві, то вони стабілізують розчин, і він досягне результату без побічних ефектів.

- Розкажіть ще про вашу систему нейрофідбека

- Це теж один з тих випадків, коли технологію ми привезли в Україну першими, при тому, що в усьому цивілізованому світі це - величезний ринок. Це технологія поліпшення роботи головного мозку. За основу взято ефект електроенцефалографії, електроволнової активності мозку і вплив на нього з метою поліпшення. Знімається електроенцефалографія, дається звуковий подразник через навушник, програма оцінює ці показники, підбирає зворотний зв'язок і впливає на мозок в зворотному напрямку. Поліпшується якість сну, якість відновлення, знижуються психосоматичні прояви, пов'язані з хронічним стресом.

Основа нашої роботи - це справжні сімейні лікарі, які бачать людину як комплексну структуру. Потім вони людині допомагають скласти цілі і план дій. План дій складається з трьох напрямків: перше - це гармонійна корекція щоденних звичок, коли ми маємо велику кількість даних, з чого складається харчування людини і її фізична культура. Ми можемо не одразу зробити її зожніком, а трохи поліпшити ці параметри, дати конкретні рекомендації з цього приводу і тоді, з високою часткою ймовірності, вона їх реалізує. Друге - якщо ми бачимо, що є підозра на якусь проблему, то ми підключаємо вузьких фахівців. Для цього нам не обов'язково їх тримати в штаті.

Наші лікарі ведуть одночасно до 10 людей, але ведуть їх безперервно. В місяць ми можемо прийняти на обстеження не більше 10 нових клієнтів. Такого немає навіть в західних країнах, такої безпрецедентної уваги до пацієнта.

Я ще доповню: звички, консультації профільних фахівців і оздоровчі процедури: крапельниці, здоров'я, нейрофідбек, фізіотерапевтичні методики, мануальні практики. Ми зробили бліц-візити, коли всі ці речі можна зробити 2 години, лежачи на крапельниці.

- Питання від читача: Чи знайомі ви із системою охорони здоров'я в інших країнах? Якщо порівнювати з Україною, наскільки менталітет громадян впливає на державну систему охорони здоров’я? Про наших людей, наприклад, кажуть, що ми не хочемо ніяк себе берегти, їмо усіляке не корисне, займаємося самолікуванням, а потім ще хочемо, щоб держава безкштовно лікувала наші запущені болячки...

- Ви знаєте, так. Культура, виховання, освіту, охорону здоров'я - все це речі дуже взаємопов'язані. Наприклад, я вчився багато в Австрії. Там система охорони здоров'я не має механізмів, які мотивують людину робити профілактику. Як наприклад в Німеччині. Там якщо ви вчасно не проходите профогляд, у вас різко дорожчає страховка. Також в системі охорони здоров'я Німеччини, якщо ви користуєтеся загальною страховкою, ви змушені максимум питань вирішувати з сімейним лікарем. Якщо ви хочете потрапити до вузькопрофільного фахівця, вам доведеться дуже довго чекати. В Австрії ж немає таких обмежень, це настільки багата країна, що будь-яка людина, яка законно перебуває в країні, може прийти з карткою, скористуватися терміналом і все, її послуги будуть оплачені. Звичайно, ця система не ефективна, витрати зростають швидше ніж ВВП і в якийсь момент настане колапс. Але вона настільки задовольняє і лікарів і пацієнтів, що ніхто нічого не хоче міняти.

Але культура ставлення до свого здоров'я у австрійців, за рахунок за рахунок доступного з 18 століття загальної освіти - на високому рівні.

У нас в 2016 таких людей було дуже мало. Нам доводилося стукати в усі двері і доносити ідею, що потрібно дбати про своє здоров'я навіть коли воно не викликає скарг. У 2019 людей, які самі приходять до нас, стало набагато більше. Тобто, ситуація змінюється.

Поставити питання:

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Онлайн

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"